Chablis!


Sobota była dniem szczególnym. Otóż bowiem zdarzyło się, po raz drugi w historii, że wszyscy wielbiciele białych klasyków mogli zaszaleć nie lada. Oczywiście, o ile tylko na tą klasykę lubią wydać groszy nieco więcej. Taka niestety wada tej materii, że … Czytaj dalej

Sobota była dniem szczególnym. Otóż bowiem zdarzyło się, po raz drugi w historii, że wszyscy wielbiciele białych klasyków mogli zaszaleć nie lada. Oczywiście, o ile tylko na tą klasykę lubią wydać groszy nieco więcej. Taka niestety wada tej materii, że rzadko bywa najtańszą z dostępnych przyjemności. A że tym razem nikt nikogo nie mógł posądzić o picie podobno „passe” Chardonnay, tylko Beaunois, bo tak tu się zwie białego hegemona, gra była warta świeczki.

Otóż w Zamku Ujazdowskim, dzięki Confrérie des Piliers Chablisiens i organizacyjnemu wsparciu Magazynu Wino, odbyła się Gala Chablis, w trakcie której nie tylko można było spróbować wspaniałych win z różnych cru apelacji, lecz przyjęto nowych członków organizacji, wśród nich Wojciecha Pszoniaka i dwóch kawalerów, których mam przyjemność tytułować po imieniu i wspominać niejedną wspólną przygodę.

Chablis, jak wiemy, znajduje się na samiusieńkim północnym skraju Burgundii. Rodzi wina niezwykłe – od delikatnych, orzeźwiających Petit Chablis, przez cytrynowo-kredowe Chablis, mineralno-jabłeczne Premier Cru, po tęgie i złożone Grand Cru. Wszystkich mieliśmy okazję skosztować do specjalnie na tą okazję przygotowanej kolacji, której dania wspaniale harmonizowały się z winami wszystkich klas po kolei. Było wspaniałe Montmains, było niezwykłe Vaudesir, było kilka innych crus.

A nam znów przyjdzie czekać na kolejną wizytę rozśpiewanej kompanii z francuskiej ziemi. I choćby znów miało to trwać lat osiem, przetrwamy ten czas. Przy niejednej flaszce obiektu zainteresowania.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *