Strona główna » Blog eksperta » Dokładnie tyle, ile się należy

Dokładnie tyle, ile się należy


Dzisiejszy wpis nie będzie zbyt obszerny. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: by także rozmiarem być dopasowanym do zagadnienia, którego dotyka… Niemal każdego dnia słyszę i czytam, że ktoś otwierając wino, napowietrza je, by dać mu szansę pokazać się z jak najlepszej … Czytaj dalej

Dzisiejszy wpis nie będzie zbyt obszerny. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: by także rozmiarem być dopasowanym do zagadnienia, którego dotyka…

Niemal każdego dnia słyszę i czytam, że ktoś otwierając wino, napowietrza je, by dać mu szansę pokazać się z jak najlepszej strony. Niektóre historie są jak najbardziej trafne, lecz lwia część pokazuje, że powiedzenie: „droga do piekła usłana jest dobrymi chęciami”, nadal jest i prawdopodobnie zawsze będzie aktualne i na czasie. O co idzie? O dopasowanie czasu dekantacji, napowietrzania, czy jak to jeszcze nazwiemy, do wieku, koloru i budowy wina.

Pamiętam jak dziś, Chateau La Tour 1962, otworzone o północy Wino, które miało być ozdobą obiadu, po prostu nie wytrzymało takiego ataku tlenu i w czasie posiłku śmiało mogło stanowić substytut rosołu… Mój zysk był taki, że miałem okazję spróbować je tuż po otwarciu. I zaprawdę powiadam – było soczyście owocowe i pełne wigoru. I tak się stanie niemal z każdym, wiekowym winem. No… chyba, że zostało wystarczająco utlenione przed zamknięciem w butelce, czyli na dzień dzisiejszy – naprawdę wąska liga nazw.

Pamiętajcie zatem, by wyposażyć dom w dwa rodzaje dekanterów – węższy i szeroki. Ten pierwszy, do w miarę niedługiego oddychania, używajcie do win dojrzałych obydwu głównych kolorów, do młodych, oleistych lub macerowanych win białych wytrawnych, oraz do win słodkich z późno zbieranych gron. Rolę szerszego naczynia ograniczcie do łagodzenia młodych win czerwonych, zwłaszcza tych, które dojrzewały w dębowych beczkach. Siła ich nut, tanin, oraz masa wina, w tym przypadku będą miały decydujące znaczenie dla czasu, który powinniście im przyznać, nim uzupełnicie kieliszki.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *