Strona główna » Aktualności na portalu » Ekspert Winezja.pl Tomasz Kolecki-Majewicz startuje do światowej czołówki!

Ekspert Winezja.pl Tomasz Kolecki-Majewicz startuje do światowej czołówki!


Czterech polskich sommelierów wystartowało w zmaganiach o międzynarodowy certyfikat światowej organizacji Association de la Sommellerie Internationale (ASI). W dniach 26.2 i 11.3 br. w warszawskiej siedzibie firmy Winkolekcja odbył się dwuczęściowy egzamin, którego pozytywny wynik daje sommelierowi certyfikat „ASI Diploma”. Zaliczenie tego wymagającego sprawdzianu dotyczącego wiedzy teoretycznej i praktyki, otwiera podwoje do światowej kariery polskim profesjonalistom. Czytaj dalej

 

Do egzaminu opracowanego przez Association de la Sommellerie Internationale i zorganizowanego po raz pierwszy w Polsce przystąpiło czterech kandydatów: Kamil Wojtasiak, Paweł Białęcki, Paweł Demianiuk oraz Tomasz Kolecki-Majewicz.

W ocenie Pawła Demianiuka Mistrza Polski Sommelierów, poziom był bardzo wysoki. – Wystartowałem dla sprawdzenia swoich umiejętności (…) była to dla mnie bardzo motywująca lekcja, dla dalszego poszerzania swojej wiedzy.

Egzamin został podzielony na dwa etapy, z których pierwszy składał się z degustacji win i alkoholi „w ciemno”, pytań testowych związanych z wiedzą ogólnowiniarską oraz zadania napisania eseju.

Największym problemem było dla mnie przypisanie greckich szczepów autochtonicznych do ich regionów pochodzenia” – mówi Kamil Wojtasiak – sommelier pracujący w restauracji Butchery & Wine.

Drugi etap składał się z części praktycznej, w której zadaniem była rekomendacja wina, serwis dekantacyjny oraz ocena doboru wina do potrawy.

Ta część okazała się także wyzwaniem dla Tomasza Koleckiego-Majewicza, który w marcu będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Sommelierów w Japonii. – Z mojej perspektywy, egzamin wnosił kilka ważnych elementów do rozwoju zawodowego. Był świetnym treningiem, swego rodzaju „budzikiem” przed zbliżającymi się mistrzostwami – stwierdził Tomasz.

Certyfikatem Association de la Sommelier International Diploma posługuje się obecnie 18 sommelierów na świecie.

Wszystkie testy oraz formularze zostały zaplombowane i wysłane do siedziby ASI w Mediolanie. Wyniki zostaną ogłoszone po Mistrzostwach Świata w Tokyo – mówiPiotr Kamecki, prezydent SSP w Polsce. – Jest to nowy etap dla sommelierów stowarzyszonych w naszej organizacji. Polacy są coraz bardziej zauważalni na arenie międzynarodowej – nie tylko w turniejach europejskich, ale również w Mistrzostwach Świata. Mam nadzieję, że wkrótce uda się naszym reprezentantom zdobyć ten międzynarodowy tytuł – przyznaje Kamecki.

Paweł Karolak, partner Zarządzający Winkolekcji: – Cieszymy się mogąc być patronem międzynarodowego egzaminu ASI Sommelier Diploma. Firma Winkolekcja ma świadomość, że tylko dzięki pełnej i rzetelnej informacji na temat wina, możemy przyczynić się do rozwoju rynku winiarskiego w Polsce. Działania Polskiego Stowarzyszenia Sommelierów i organizacja konkursu pod auspicjami światowego związku sommelierskiego – ASI, jest dowodem na to, że w Polsce również są osoby, które są w stanie konkurować z najlepszymi sommelierami na świecie. Takie działania edukacyjne należy wspierać, bo one będą stanowiły o pozycji naszego rynku.

Następna edycja egzaminu ASI Diploma, odbędzie się w przyszłym roku. Tymczasem czekamy na oficjalne wyniki tegorocznych zmagań.

źrodło: magazynwino.pl

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *