Strona główna » Blog eksperta » Francja – dzień trzeci.

Francja – dzień trzeci.


Podróż po winnicach Bordeaux trwa. Trzeci dzień spędziliśmy w apelacjach położonych po drugiej stronie rzeki. Poranek należał do win Pomerol, których najlepsi producenci zapraszali na degustację en primeur w progi Chateau La Pointe. Absolutnie inny charakter win od tych próbowanych przez ostatnie dwa dni. Dominanta Merlot, uzupełnionego Cabernet Franc, odcisnęła na nich bardzo mocne piętno. Kolejny punkt dnia – degustacja win Saint Emilion. Gospodarzem po raz kolejny była Unia Producentów... Czytaj dalej

Podróż po winnicach Bordeaux trwa. Trzeci dzień spędziliśmy w apelacjach położonych po drugiej stronie rzeki.

Poranek należał do win Pomerol, których najlepsi producenci zapraszali na degustację en-primeur w progi Chateau La Pointe. Absolutnie inny charakter win od tych próbowanych przez ostatnie dwa dni. Dominanta Merlot, uzupełnionego Cabernet Franc, odcisnęła na nich bardzo mocne piętno.

Kolejny punkt dnia – degustacja win Saint Emilion. Gospodarzem po raz kolejny była Unia Producentów Win Grand Cru, a swoich progów użyczyło Chateau Couspade. Bardziej wyrównany podział pomiędzy Merlot i Cabernet, uzupełniony innym podłożem,  pokazał kolejną twarz regionu.

Koniec dnia spędziliśmy w apelacji Graves, słynącej z produkcji zaró1)no wielkich win czerwonych, jak i białych, opartych głównie na szczepach Sauvignon Blanc i Semillon, uzupełnianych dwoma mniejszymi „graczami”. Przy 30 stopniach Celsjusza na zewnątrz, bez wątpliwości była to najprzyjemniejsza część dnia. Chłodne, orzeźwiające wina białe, cień piwnic – efekt gwarantowany.

Ostatni dzień rozpoczynamy i kończymy w jednym z najważniejszych chateaux całego regionu – Chateau Haut-Brion.

O rezultatach opowiem w szerokiej relacji po powrocie z targów Vinitaly w Weronie, na które przenoszę się od razu po zakończeniu wizyty w „Dumie Francji”

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *