Strona główna » Bez kategorii » Idealne wino na romantyczny wieczór? Podpowiadamy!

Idealne wino na romantyczny wieczór? Podpowiadamy!


Ponad wszelką wątpliwość, jednym z najlepszych pomysłów na udany romantyczny wieczór jest dzielenie wybornego posiłku wspieranego przez wyjątkowe wino. Takie połączenie potrafi wytworzyć odpowiednią atmosferę, jak również dać przestrzeń do fascynujących dyskusji i możliwości lepszego poznania drugiej osoby. Cała sztuczka … Czytaj dalej

Ponad wszelką wątpliwość, jednym z najlepszych pomysłów na udany romantyczny wieczór jest dzielenie wybornego posiłku wspieranego przez wyjątkowe wino. Takie połączenie potrafi wytworzyć odpowiednią atmosferę, jak również dać przestrzeń do fascynujących dyskusji i możliwości lepszego poznania drugiej osoby. Cała sztuczka kryjąca się za sukcesem wina na randce polega na odpowiednim doborze, na uzyskaniu odpowiedniej harmonii pomiędzy  smakiem płynącym z kieliszka, nastrojem, a posiłkiem znajdującym się aktualnie na talerzu. Poniżej przyjrzymy się kilku uniwersalnym stylom oferowanym przez poszczególne szczepy gronowe, które mogą być strzałem w dziesiątkę, zależnie od okoliczności.
 
Białe wino na randkę? Absolutnie tak!
 
Podczas upalnych wieczorów warto zadbać o odpowiednią rześkość i żywość w dobranych elementach. Gdy przesadzimy z ciężarem czerwonego wina możemy uzyskać niechciany efekt przytłoczenia, który prędzej nas zmęczy niż pobudzi. Białe wino przychodzi tutaj z doskonałą odsieczą, a dodatkowo może wprowadzić nieco mniej zobowiązującą, orzeźwiającą atmosferę.
 
Prosecco
 
Gdy mamy taką możliwość, aperitif w postaci kieliszka wina musującego to doskonały starter. Przygotuje kubki smakowe na dalsze doznania, pobudzi apetyt i… wprowadzi nieco luzu.
 
Nasza propozycja: Anno Domini Diamante Prosecco Extry Dry DOC
 
Sauvignon Blanc
 
Nowoczesny styl Sauvignon Blanc to ekspresyjny tropikalny owoc, bogaty bukiet aromatyczny unoszący się nad kieliszkiem i orzeźwiający smak. Te walory czynią wino łatwym w degustacji, zarówno w parze z lekkimi posiłkami, jak i degustowane samo w sobie. Gdy nie jesteśmy pewni gustu drugiej osoby, to uniwersalny wybór, który powinien się sprawdzić w wielu sytuacjach.
 
Nasza propozycja: Sheep Dreams Sauvignon Blanc
 
Chardonnay
 
Słynne, eleganckie Chardonnay to bardzo dobry, wszechstronny wybór wina do romantycznej kolacji. Wybierając butelkę niebeczkowanego Chardonnay otrzymamy stonowany, ale przyjemny owoc i smukłą, nienachalną strukturę. W przypadku wina leżakowanego w beczce możemy spodziewać się bardziej kremowej, kompleksowej struktury i wyczuwalnego aromatu wanilii, co doskonale sprawdzi się przy daniach z bazą w postaci gęstych sosów.
 
Nasza propozycja: Melodias Winemaker Selection Chardonnay
 
Czerwone wino na randkę, czyli klasyka gatunku
 
Czerwone wino błyszczy elegancją, a bardziej złożona tekstura z wyczuwalnymi garbnikami pozwala na fantastyczny pairing z bardziej strukturalnymi daniami. Potrafi również dobrze rozgrzać i nadać rumieńców płynącej nad kieliszkami konwersacji. Jakie klasyczne i sprawdzone rozwiązania powinny spisać się najlepiej przy wyborze czerwonego wina?
 
Merlot
 
Delikatny, gładki, z miękką strukturą i przyjemną owocowością, merlot to wszechstronny wybór, który współgra z wieloma daniami, a jednocześnie jego uniwersalne walory smakowe powinny sprawdzić się przy różnych gustach towarzysza bądź towarzyszki.
 
Nasza propozycja: Nos Racines Merlot
 
Syrah
 
Szczep Syrah oddaje winu pełną strukturę, bogaty bukiet ciemnych owoców i przypraw, co przekłada się na doznania pełne, acz gładkie. To doskonały wybór do bogatych dań opartych na ciemnych mięsach z wyrazistymi przyprawami i intensywnymi aromatami. Co więcej, pikanteria płynąca z charakteru wina może mieć pozytywne przełożenie na jej obecność w nastroju!
 
Nasza propozycja: De Morgenzon Syrah
 
Primitivo
 
Wina uwielbiane za gęstą, dżemistą strukturę, bogactwo owoców leśnych w bukiecie aromatycznym i lekki, słodkawy finisz. Przyjemne w samodzielnej degustacji, jak również odpowiednio złożone do wzbogacenia posiłku, chociażby w obecności owocowych sosów. Jeżeli nie jesteśmy pewni preferencji smakowych drugiej osoby, Primitivo oferuje bezpieczną wszechstronność w swoich smakach.
 
Nasza propozycja: Conte di Campiano Primitivo
 
Pinot Noir
 
Butelka dobrego Pinot Noir z odpowiednim posiłkiem potrafi dostarczyć doznań, których nie doświadczymy z żadnym innym winem. Odpowiada za to lekka struktura współgrająca z wysoką kwasowością, bukietem czerwonych owoców i długim soczystym finiszem. Lekka jednak, nie oznacza prostoty, bowiem są to wina o niezwykłej kompleksowości smaku, niekiedy wręcz balsamicznej. Młodszy rocznik delikatnego Pinot Noir doskonale sprawdzi się w towarzystwie owoców morza i lekkich białych mięs. Kaczka z sosem żurawinowym to jeden z absolutnie idealnych kompanów. Ze względu na charakterną naturę szczepu, warto zadbać w tym wypadku o świadomy wybór.
 
Nasza propozycja: Drouhin Laforet Pinot Noir Bourgogne
 
Cabernet Sauvignon
 
Wina o pełnej strukturze lubujące się w czerwonych mięsach i strukturalnych daniach, doskonale uzupełnianych dzięki wyraźnym garbnikom i zaznaczonej kwasowości w kieliszku. Cabernet Sauvignon to ekspresja i elegancja w jednym, dlatego może być doskonałym wyborem dla entuzjastów wyrazistych i złożonych smaków podczas romantycznej kolacji.
 
Nasza propozycja: Ventisquero Cabernet Sauvignon Reserva
 
Bo do romantycznej kolacji potrzeba dwojga
 
Pamiętajmy, że najważniejszym faktorem w życiu z innymi ludźmi jest komunikacja,  dlatego nie powinniśmy obawiać się konsultacji potencjalnego wyboru wina z drugą osobą. Poznając preferencje drugiej osoby możemy osiągnąć konsensus prowadzący do uświetnienia wyjątkowego wieczoru z wyjątkową osobą i zadbać o odpowiednie podłoże smakowe dla idealnej, romantycznej kolacji z winem.
 

Autor:  Kamil Giszka

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *