Strona główna » Wiedza ogólna o winie » Ile kalorii ma wino i czy wino tuczy?

Ile kalorii ma wino i czy wino tuczy?


W dobie coraz większego przykuwania uwagi do zdrowego trybu życia, obfitego w ruch i zbilansowaną dietę, wielu ludzi zadaje sobie pytania dotyczące wpływu wina na te właśnie aspekty. Ile kalorii ma wino? Jaki ma wpływ na dietę i czy wino … Czytaj dalej

W dobie coraz większego przykuwania uwagi do zdrowego trybu życia, obfitego w ruch i zbilansowaną dietę, wielu ludzi zadaje sobie pytania dotyczące wpływu wina na te właśnie aspekty. Ile kalorii ma wino? Jaki ma wpływ na dietę i czy wino tuczy? A co z jego prozdrowotnymi właściwościami, o których mówi się tak wiele? Poniżej podsumowujemy informacje, które pomogą odnaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące relacji wina ze zdrowiem.

Ile kalorii ma wino?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się nade wszystko trzem aspektom – kolorowi, zawartości alkoholu oraz, naturalnie, ilości cukru resztkowego w winie. Wina białe są mniej kaloryczne od czerwonych odpowiedników, dlatego szukając optymalnego wyboru, wytrawne i lekkie wino białe przychodzi w sukurs. Poniżej przedstawiamy uśrednione ilości kalorii znajdujące się w poszczególnych kieliszkach:

• Białe wytrawne – 110-170 kcal
• Białe słodkie – 170-220 kcal
• Czerwone wytrawne – 130-190 kcal
• Czerwone słodkie – 180 – 270 kcal

Wino, a odchudzanie

Kalorie zawarte w winie w dużej mierze pochodzą z alkoholu oraz cukrów, co nie pozostaje bez znaczenia dla przyswajania ich przez organizm. Rozsądne ilości wina u osób zdrowych i prowadzących aktywny tryb życia nie wpływają negatywnie na zbędne kilogramy i nie powodują otyłości.

Przy odpowiednio dobranej ilości, impas pomiędzy czerwonym winem wytrawnym, a odchudzaniem nie tylko nie musi zachodzić, ale również sama degustacja wpływać może korzystnie na zdrowie. Należy bowiem pamiętać o tym, iż czerwone wino ma znaczne ilości przeciwutleniaczy, zwanych również antyoksydantami, które ograniczają ryzyko wystąpienia cukrzycy, nowotworów czy chorób serca oraz spowalniają procesy starzenia.

Wino, a dieta

Jeden z istotnych aspektów, o którym nie wolno zapominać analizując czy wino na diecie wpływa negatywnie, jest fakt że alkohol etylowy jest traktowany priorytetowo przez wątrobę, która zajmuje się jego trawieniem bez kolejki. Tym samym pochłaniane pomiędzy kieliszkami przekąski zaczynają magazynować się w postaci tłuszczu, a serwowane w ilościach nieprzeciętnych mogą negatywnie odbić się na naszej diecie.

Zatem czy można pić wino na diecie? Jak to zwykle bywa, wszystko sprowadza się do odpowiedniego balansu i rozsądnego stosowania. Należy pamiętać o uwzględnieniu obecnych w kieliszku kaloriach i dostosować ilość tak, aby nie wpływała negatywnie na powziętą dietę. Liczne badania szacują, iż średnio 150 ml wina spożywanego dziennie to ilość, która pozytywnie oddziałuje na organizm i pozwala na osiąganie korzyści z degustacji wina bez negatywnych skutków.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *