Strona główna » Wiedza ogólna o winie » Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Jak otworzyć wino bez korkociągu?


Korkociąg do wina pozwala w sposób szybki, łatwy i bezpieczny otworzyć butelkę i szybko przejść do degustacji wybranego trunku. Życie jednak nie zawsze jest aż tak proste. Zdarzają się sytuacje, w których posiadany trybuszon się psuje albo zwyczajnie nie mamy … Czytaj dalej

Korkociąg do wina pozwala w sposób szybki, łatwy i bezpieczny otworzyć butelkę i szybko przejść do degustacji wybranego trunku. Życie jednak nie zawsze jest aż tak proste. Zdarzają się sytuacje, w których posiadany trybuszon się psuje albo zwyczajnie nie mamy go przy sobie. Nie oznacza to jednak, że w tej sytuacji nie napijemy się wina zamkniętego klasycznym korkiem. Jak zatem otworzyć wino bez korkociągu? Na szczęście jest kilka sprytnych sposobów, aby poradzić sobie i w tej sytuacji!

Metoda 1 – Wepchnięcie korka do butelki

Metoda z jednej strony nieidealna, bowiem sprawimy iż korek będzie pływał w naszym winie. Zaletą jednak jest duża uniwersalność tej metody – wystarczy przedmiot mieszczący się w średnicy szyjki butelki, którym wytworzymy odpowiedni nacisk na korku i tym samym, wepchniemy go wewnątrz butelki. Należy jednak uważać, ponieważ jest to rozwiązanie siłowe, istnieje zatem ryzyko pęknięcia butelki!

Metoda 2 – But kluczem do sukcesu

Jak otworzyć wino butem? Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to metoda szalona, to co najważniejsze – działa. Chwytamy za but i wkładamy butelkę do jego środka, denko kładąc na obcasie. Następnie uderzamy tą „konstrukcją” o ścianę z siłą wycyrklowaną w taki sposób, by korek został wypchnięty, a butelka pozostała w jednej całości. Gdy korek będzie już odpowiednio wysunięty, wystarczy go chwycić i dokończyć dzieła tradycyjnie. Plusy i minusy są podobne jak w pierwszej metodzie – niemal zawsze pod ręką mamy but, natomiast istnieje ryzyko uszkodzenia butelki zwłaszcza w przypadku słabszego szkła.

Metoda 3 – Kombinerki

Czym można otworzyć wino mając pod ręką skrzynkę z narzędziami? Mamy tak naprawdę do dyspozycji potężne narzędzie – kombinerki! Potrzebujemy długą śrubę, którą wkręcamy ostrożnie w korek, zostawiając około centymetra niewkręconego materiału. Delikatność jest tutaj wskazaną cechą, bowiem nie chcemy, aby korek rozpadł się na mniejsze części. Następne chwytamy za śrubę kombinerkami i wyciągamy korek w górę.

Metoda 4 – Młotek

Sposób podobny do poprzedniego, z tym że zamiast śrub i kombinerek, użyjemy gwoździ i młotka. Dwa lub trzy gwoździe wbijamy bardzo ostrożnie w korek, a następne używamy jego drugiej strony służącej do wyciągania gwoździ wyciągając je razem z korkiem.

Metoda 5 – Nożyczki

Jak zrobić korkociąg z nożyczek? Jeżeli dysponujemy przyrządami biurowymi pod ręką, możemy sięgnąć po nożyczki. Jedno ostrze wbijamy ostrożnie w korek i powoli zaczynamy obracać narzędziem. Gdy korek „złapie trochę luzu”, przestanie się opierać przed łatwiejszym wyciągnięciem. Tak jak w przypadku dwóch poprzednich metod, należy uważać na kondycję korka, aby ten się nie rozpadł w trakcie całej operacji.

Metoda alternatywna – wino z zakrętką

Zamiast zastanawiać się jak wyciągnąć korek z butelki bez korkociągu, możemy… sięgnąć po wino zamykane na zakrętkę! Łatwość posłużenia się taką butelką jest bezkonkurencyjna, a ryzyko uszkodzenia korka bądź butelki – żadne. Choć oczywiście nie zawsze mamy możliwość przewidzenia nieprzewidzianego, warto mieć taką opcję na uwadze, gdy tylko się da.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *