Strona główna » Aktualności na portalu » Jak wybrać wino na wesele

Jak wybrać wino na wesele


Ten krótki poradnik z pewnością ułatwi zainteresowanym wybór win na wesele. Czytaj dalej

Wino na wesele

Liczba zapytań Klientów o wino na wesele spokojnie dorównuje liczbie pytań o wino na prezent. O ostatnim już pisaliśmy, więc tym razem skupiamy się na potrzebach przyszłych małżonków.

Jak wybrać wino?

Już na wstępie warto przypomnieć stare porzekadło – „jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. Nie ma sensu stawać na głowie, by starać się dogodzić wujkowi Staszkowi, który lubi super wytrawne (ale tylko białe) oraz koleżance z podstawówki uznającej tylko słodkie. Nie da się wystawić wszystkich win przy każdym z gości. Nie wspominając o tym jak wino będzie smakowało z podawanymi posiłkami. Siłą rzeczy wybieranie wina na wesele to kwestia kompromisu. Wielokrotnie pomogliśmy naszym Klientom, więc w tym miejscu dzielimy się naszym doświadczeniem.

Co do zasady, w kwestii liczenia win na wesele należy je podzielić na dwie kategorie w zależności od sytuacji:

  • wino nie będzie jedynym alkoholem podawanym w trakcie przyjęcia weselnego. Bezpiecznie jest przyjąć założenie, że sześćdziesiąt procent gości będzie piła wino, więc w tym przypadku założymy pół butelki na osobę dorosłą.
  • chcemy podać gościom tylko wino. Tu sprawa jest prosta – liczymy jedną butelkę na osobę, wyłączając z tej liczby rzecz jasna dzieci.

Smak i kolor win na wesele:

  • kolor – tutaj w przewadze powinny być wina czerwone. Dla przykładu – jeśli potrzebujemy stu butelek wina, to warto wziąć 60 butelek wina czerwonego i 40 białego.
  • smak – pamiętajmy o tym, że o wytrawności wina decyduje jego skład badany poprzez analizę chemiczną (m.in. poziom kwasowości, cukru resztkowego, itp.). Wino pół-wytrawne dla jednego będzie już pół-słodkie, a dla drugiego bardziej wytrawne. Niemniej jednak warto postawić na wina neutralne – takie, które nie będą skrajne w swojej prezencji – wytrawność nie będzie przeszkadzała wielbicielom win słodkich, a entuzjaści smaków wytrawnych nie będą mieli problemu ze zbyt wysokim poziomem cukru. Celujemy zatem w wina pół-wytrawne i wina pół-słodkie.

Na koniec kilka luźnych uwag.

Decydujmy się na maksymalnie 4 różne etykiety (a najlepiej dwie). W ten sposób goście nie będą zaglądali sobie przez ramie i komentowali „a oni mają inne wino, pewnie lepsze”.

Nie przejmujmy się nadwyżką win – jest zwyczaj obdarowywania gości na odchodne, więc albo wino zostanie wykorzystane w całości, albo będziecie mieli małą nadwyżkę, którą można potem podawać przy okazji podejmowania gości w domu.

Kupcie 8 różnych win odpowiednio wcześniej, upewnijcie się co do ich smaku i dostępności (warto zadzwonić do nas i upewnić się, że stany magazynowe będą w stanie sprostać Waszym potrzebom – w 99% wystarczają).

Wino musujące – tzw. „welcome drink”. Wiele zależy od kieliszków, ale bez problemu obsługa może rozlać jedną butelkę do dziesięciu kieliszków, więc przy setce dorosłych osób 10 butelek powinno wystarczyć.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *