Strona główna » Przechowywanie wina » Jak założyć własną piwniczkę

Jak założyć własną piwniczkę


Gdy znamy już wymagania, jakie są stawiane miejscu, które ma zostać naszą piwniczką, zależnie od tego, czy mieszkamy w budynku jedno- czy wielorodzinnym, możemy spróbować je różnymi sposobami zbliżyć do ideału. Czytaj dalej

Najpierw pomyśl, jak i w czym chcesz przechowywać swoje wina? Najlepszymi rozwiązaniami są albo wgłębienia w ścianie, albo konstrukcja zbudowana z ceramicznych elementów, albo po prostu zwyczajne stojaki. Możesz też trzymać swoje wina w drewnianych skrzyneczkach lub kartonowych pudełkach, w których wyjechały z piwnicy producenta. Wszystkie te rozwiązania maję jeden wspólny warunek do spełnienia: butelki powinny leżeć płasko na boku, lub pod niewielkim kątem, umożliwiającym pustej przestrzeni zamkniętej w butelce mieć jednocześnie kontakt z winem i z korkiem. To rozwiązanie jest zalecane wtedy, gdy w naszej piwnicy notujemy duże skoki temperatur, szczególnie te sięgające skrajnych dla wina wartości. Kontakt korka z winem pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji i zapobiegnie jego wysychaniu mogącemu doprowadzić do zepsucia wina nadmiernym kontaktem z tlenem, natomiast kontakt pustej przestrzeni uchroni korek przed wypchnięciem na zewnątrz lub zasysaniem zbyt dużych ilości tlenu.


Najlepszym rozwiązaniem będzie lokowanie bliżej wejścia butelek wina przeznaczonego do szybszej konsumpcji. Uchroni to wina, które miały poczekać przed przedwczesnym finałem w kieliszkach, a ponadto będzie je w mniejszym stopniu narażać na wstrząsy związane z przestawianiem, zmianę temperatur i naświetlanie przy otwartych drzwiach.


Jeżeli w pomieszczeniu, które wybrałeś, znajdują się emitery ciepła, jak np. węzeł CO w domach wolnostojących, lub kaloryfery w mieszkaniach w dużych budynkach, możesz spróbować obudować lub otulić je materiałami izolacyjnymi i dodatkowo wykorzystać ustawiając pod nimi lub zawieszając na nich pojemniki z wodą, które można kupić w sklepach z akcesoriami domowymi. Ciepło wydostające się z wnętrza przyspieszy parowanie wody i wzrost wilgotności, często zbyt niskiej w nowoczesnym budownictwie. Jeżeli takich emiterów nie ma, a w pomieszczeniu nadal jest zbyt ciepło, warto zastanowić się nad zakupem małego klimatyzatora, wolnostojącego lub połączonego, pamiętając równocześnie o wilgoci i zainstalowaniu pojemników z wodą.


Sprawa nasłonecznienia pomieszczenie wydaje się być najłatwiejsza – jeżeli mamy okna w pomieszczeniu, przesłońmy je folią lub pomalujmy farbą do szkła, najlepiej w miarę ciemną, lecz pozwalającą zachować minimalną widoczność wewnątrz. Gdy pomieszczenie jest pozbawione okien, zakupmy żarówki barwione na kolorowo, najlepiej zielono lub pomarańczowo. Dadzą wystarczające światło i do poruszania się i do zachowania półmroku w piwniczce.


Jedynym trudno rozwiązywalnym problemem miejsca mogą być wibracje. Z tego m.in. powodu nawet najlepsze lodówki nie zastąpią do końca najlepszej piwnicy. Rysują się dwa wyjścia z takiej sytuacji: pogodzić się, że nie udało się osiągnąć ideału lub poszukać wśród rodziny i znajomych, którym jesteśmy w stanie zaufać, osób posiadających dom stojący z daleka od tej uciążliwości cywilizacji.

 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *