Strona główna » Akcesoria » Kieliszki do wina

Kieliszki do wina


Zakup kieliszków do domu czy restauracji powinien odbywać się według podobnych zasad, choć naturalnie restauracja powinna zaopatrzyć się w kieliszki dedykowane do wszystkich rodzajów win, alkoholi i napojów, jakie posiada w swojej ofercie. Czytaj dalej

 

W warunkach domowych ilość typów kieliszków nie musi być tak szeroka i może ograniczyć się do kilku modeli, które w sposób idealny lub do niego zbliżony, będą w stanie zaprezentować wino. Na rynku znajdziemy oferty kilku firm, które specjalizują się w wytwarzaniu wysokogatunkowych kieliszków, często dedykowanych bezpośrednio do określonego szczepu lub typu wina. Ponadto, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia restauratora, lecz w warunkach domowych także, takie kieliszki do wina można myć w zmywarkach, co przyspiesza pracę restauracji i czyni sprawę ich czyszczenia dużo bardziej komfortową.

Wszystkie kieliszki do wina powinny być wykonane z bezbarwnego i w miarę cienkiego szkła. Pozwoli to dokładnie obserwować nalane do środka wino, a ponadto swobodnie operować kieliszkiem bez zbędnego wysiłku. Zakup powinien też umożliwiać podanie w nich szerokiego wachlarza win. Można posłużyć się zasadą, że im bardziej aromatyczne wino w kieliszku jest podawane, tym mniejsza powinna być maksymalna szerokość jego czaszy, a im bardziej kwasowe, tym węższy powinien być jego wylot i odwrotnie w obydwu przypadkach. Rzecz jest w tym, by winom o mocnych aromatach nie dostarczać zbyt dużej ilości tlenu, a tym pachnącym subtelnie zbyt małej, co uniemożliwi ich właściwy odbiór. Pamiętając zaś o rozłożeniu kubków smakowych na języku, wina kwasowe powinny być w pierwszej kolejności dostarczone do kubków odczuwających słodycz, umieszczonych z przodu języka, a w tych mniej wytrawnych do kubków odpowiedzialnych za smak kwaśny, ulokowanych na jego krawędziach, co pozwoli odebrać je sprężystymi i orzeźwiającymi. Zasada ta nie dotyczy win słodkich, które podajemy w mniejszych kieliszkach o kształcie tulipana.

Do domowego wykorzystania warto zakupić:

  • kieliszki do wina musującego
  • mniejsze kieliszki do wina w kształcie tulipana przeznaczone do podawania lekkich win białych, różowych, czerwonych i słodkich
  • większe kieliszki do wina w kształcie tulipana przeznaczone do podawania cięższych win czerwonych,
  • duże kieliszki do wina zbliżone kształtem do obciętej kuli, w których warto podawać cięższe wina białe oparte na szczepach Chardonnay czy Viognier oraz szlachetne wina czerwone oparte na szczepach Pinot Noir i Nebbiolo.

Restauracje powinny posiadać szerszy wachlarz kieliszków, odpowiadających winom zawartym w karcie. Nie ma potrzeby posiadania wszystkich rodzajów w tych samych ilościach, lecz adekwatnie do ilości win opartych na danych szczepach, w pierwszym rzędzie pamiętając o kieliszkach do win musujących i tych w formie tulipana w różnych rozmiarach.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *