Strona główna » Blog eksperta » Piąty Smak

Piąty Smak


Pełną skalę win Riesling za każdym razem gwarantuje każde spotkanie z winami Egon Muller, niezależnie od klasyfikacji. Sprawdź dlaczego wina Egon Muller trafiłby bez chwili zastanowienia na listę „top 10” wielkortonego Mistrza Polski Sommellierów - Tomasza Koleckiego-Majewicza. Czytaj dalej

Wiosna ubiegłego roku, gdzieś przy zbiegu Tamki i Dobrej w Warszawie. Kawa, czekolada na gorąco, ciemno i ziąb za oknem. W takich niezbyt wyjątkowych okolicznościach przyrody usiedliśmy z Łukaszem Modelskim, by porozmawiać o winie, rynku, sommelierach i przygodach z tym związanych.

Minęło kilka miesięcy, za oknem znów zrobiło się markotno… W moje ręce trafił egzemplarz książki „Piąty smak”, w której znalazła się owa rozmowa z Łukaszem, a obok niej – kilkanaście innych, z postaciami takiej wagi, że sama obecność w takim gronie, to więcej niż kiedykolwiek marzyłem. Gdy przeczytałem wstęp autora do mojego rozdziału, przyznam, że z jednej strony zalałem się rumieńcem, a z drugiej byłem dumny i blady. Na końcu zaś odnalazłem coś, o czym całkiem zapomniałem – „top 10 moich win na dziś”. Pośród wyborów oczywistych dla wielu, znalazłem tam także takie, o którym wie niewielu, a pamięta każdy, kto miał okazję próbować. Egon Muller w każdej postaci!

Z Rieslingiem jest kłopot wypracowany przez lata. Ot – takie fajne, tanie winko… I choć w sumie jest w tym nieco prawdy, jest to tylko początek zalet i ochów nad tą odmianą. Pełną ich skalę za każdym razem gwarantuje każde spotkanie z winami Egon Muller, niezależnie od klasyfikacji. Czy to jest zwiewny Kabinett, czy rasowe Spatlese, czy też urocze Auslese – każde z nich jest majstersztykiem odmiany, regionu i koloru wina. Owszem – kosztują niemało. Jednakże za obcowanie i rozmowę z geniuszem, wirtuozem, bilet zawsze kosztuje więcej, niż z porządnym rzemieślnikiem. Namawiam każdego, kto nie zna sprawy. Kto już zna – robić tego nie muszę. I przyznam się bez bicia – dziś znów trafiłby bez chwili zastanowienia na moją listę „top 10”.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *