Strona główna » Łączenie wina z potrawami » Planujesz wielkanocny obiad dla rodziny?

Planujesz wielkanocny obiad dla rodziny?


Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać WINO. Tradycyjnie święta wielkanocne kojarzą się z bogactwem potraw i deserów. Często w szale kulinarnych przygotowań zupełnie zapominamy o wyborze wina, albo co gorsza, decydujemy się na tzw. pierwsze lepsze. A przecież odpowiednio dobrane wino nie … Czytaj dalej

Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać WINO.

Tradycyjnie święta wielkanocne kojarzą się z bogactwem potraw i deserów. Często w szale kulinarnych przygotowań zupełnie zapominamy o wyborze wina, albo co gorsza, decydujemy się na tzw. pierwsze lepsze. A przecież odpowiednio dobrane wino nie tylko podkreśla i wzbogaca smak dań. Jeśli nie wiemy jaki rodzaj trunku podać – postawmy na sprawdzone rozwiązania.

Niezawodny w tym wypadku będzie szampan. Jego tańszym odpowiednikiem może być hiszpańska, wytrawna cava lub włoskie prosecco. Wina musujące nie tylko doskonale pasują do większości posiłków, lecz także znakomicie pobudzają apetyt – sprawdzą się zatem jako aperitif.

Do wszystkich dań z jajkami śmiało zaproponować możemy kieliszek słodszej Sherry czy półsłodkie rieslingi. Do sałatek na bazie majonezu pasować będzie delikatne chardonnay o maślanym posmaku. Wszelkiego rodzaju mięsne przystawki połączyć możemy z włoskim chianti czy wytrawnym rieslingiem, natomiast pieczone mięsa warto zestawić z czerwonymi winami z regionu Bordeaux, klasycznym cabernetem lub hiszpańskim tempranillo. Innym dobrym rozwiązaniem może być argentyński malbec, który sprawdzi się w towarzystwie mięsnych sosów.

Jednym z bardziej uniwersalnych win pasujących do delikatnej, polskiej kuchni jest francuskie Beaujolais. Warto jednak pamiętać, aby przede wszystkim unikać skrajnych połączeń np. bardzo intensywnego wina z delikatnym daniem.

Myśląc o mazurkach, babkach czy innych deserach należy pamiętać, aby serwowane wino miało podobny poziom słodkości. Jeśli ciasto będzie dużo słodsze od wina, to wyda nam się ono kwaśne i niesmaczne. Dlatego warto sięgnąć po węgierskie tokaje czy klasyczne porto. Dla zwolenników delikatnego smaku polecamy słodsze muscaty lub włoskie lambrusco.

Przy tak różnorodnym menu ciężko jest wybrać jedno wino, które pasować będzie do wszystkiego. Warto mieć kilka pozycji do wyboru. Wtedy też każdy z gości znajdzie coś dla siebie, a nasze kulinarne wysiłki zostaną podkreślone dodatkowym walorem smakowym. Wino nie może zginąć, ale nie powinno też przyćmić smaku potraw.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *