Strona główna » Poznaj winiarza » Portugalia: Cossart Gordon & Co

Portugalia: Cossart Gordon & Co


Cossart Gordon & Co powstała w 1745 roku i jest najstarszą firmą w handlu winem Madeira. Francis Newton, młody Szkot, wypłynął z Gravesend w Wielkiej Brytanii i dotarł na Maderę. gdzie 12 września 1745 założył firmę, a trzynaście lat później dołączył do niego młodszy brat Thomas. Również w roku 1758, pojawił się wśród wspólników kolejny Szkot - Thomas Gordon z Balmaghie, a Thomas Murdoch dołączył do nich w 1791 roku. Czytaj dalej

Cossart Gordon & Co powstała w 1745 roku i jest najstarszą firmą w handlu winem Madeira. Francis Newton, młody Szkot, wypłynął z Gravesend w Wielkiej Brytanii i dotarł na Maderę. gdzie 12 września 1745 założył firmę, a trzynaście lat później dołączył do niego młodszy brat Thomas.  Również w roku 1758, pojawił się wśród wspólników kolejny Szkot – Thomas Gordon z Balmaghie, a Thomas Murdoch dołączył do nich w 1791 roku. Winiarnię zaczęto nazywać Newton, Gordon, Murdoch & Co, a od roku 1850 dostarczała ona połowę wszystkich win z wyspy. Kontakty Newtona w Ameryce, przez jego brata Andrew, który opuścił Szkocję dla Wirginii, okazały się bardzo skuteczne i spółka zdobyła niezrównaną reputację dostawców drobnych Madeiras. Kolonie w Ameryce Północnej były w tym czasie największym i najbardziej wymagającym rynkiem. Do tego stopnia, że produkcja została najlepszych gatunków znana była jako „amerykańska Madery”. Madera grała tak ważną rolę w amerykańskim życiu, że została użyta do wzniesienia toastu podczas proklamowania Deklaracji Niepodległości 4 lipca 1776 roku.

W 1808 roku szkocka dominacja w firmą został przełamana wraz z przybyciem Williama Cossart, Irlandczyka z dystyngowanej rodziny Hugnenotów z Francji. W 1831 roku firma zmieniła nazwę po raz kolejy, wraz z przybyciem siostrzeńca Williama – Petera Cossart. Przez krótki okres czasu była znana jako Newton, Gordon, Cossart & Co., lecz zawsze utrzymał brytyjskich właścicieli, a w 1909 r. stała się tak duża, że została zarejestrowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pod koniec XIX-go wieku oferta powiększyła się o wina z Portu, Sherry, Tarragona, Marsala i Malagi, aż do II wojny światowej, gdy firma postanowiła skoncentrować się wyłącznie na Maderze.

Historia brytyjskich kupców na odizolowanej Maderze jest fascynująca i niepowtarzalna. Życie i praca w handlu na Maderze, rzadki kontakt ze światem zewnętrznym, przyczyniły się bardzo istotnie do rozbudowania różnych sfer działalności, które budowały dobrobyt wyspy i tym samym łagodziły skalę ubóstwa. Rodzina Cossart były i jest jednym z najbardziej wpływowych pracodawców na wyspie przez prawie dwa stulecia. Najbardziej autorytatywna książka o Maderze – Madeira The Island Vineyard, została napisana i wydana przez Noela Cossart, który urodził się na wyspie w 1907 roku.

Źródło: http://www.madeira-shopping.com/english/department/cossart_gordon/

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *