Strona główna » Aktualności na portalu » Słodkie wina i …

Słodkie wina i …


Najoczywistszą odpowiedzią są desery. Słodkie dania, do których podajemy wina słodkie. Rozważając czerwone wina, należy pamiętać o zasadzie: słodsze niż potrawa. Dlaczego? Ze względu na poziom kwasowości. Kwasowość czerwonego wina będzie dużo bardziej wyrazista w zestawieniu ze słodkim deserem. Czytaj dalej

Natomiast jeśli wino będzie słodsze niż deser kwasowość wina nie będzie zgrzytać. Przyjmuje się, że słodycz wina będzie współgrać ze słodyczą deseru. Okazuje się, że wręcz odwrotnie. W zestawieniu ze słodkim deserem wino będzie się wydawało mniej słodkie i świeższe.

Wina:
Recioto, słodka Sherry, Porto, Muscat, Riesling, Tokaj

Do czego?

Desery czekoladowe: czekoladowe ciasto bez mąki, brownie, mus czekoladowy, truffle

Kremowe desery: creme brulee, sernik, lody

Desery owocowe: owoce z pestkami, jabłka, gruszki, cytrusy, owoce tropikalne, jagody

Karmel i orzechy: pecan pie, tarta migdałowa

Ciasta, ciastka, ciastka z kremem

Ostre sery pleśniowe

Słodkie wina o różnym stopniu słodyczy świetnie komponują się z serami. Oto kilka połączeń świetnych na wieczór z przystawkami albo jako zwieńczenie posiłku.

Porto

Wzmacniane wino portugalskie. Tańsze porto smakują słodkimi, dojrzałymi ciemnymi owocami. Smak Porto Vintage i starszego porto skłania się ku suszonym owocom z nutą karmelizowanych orzechów. Tradycyjnym już zestawieniem jest porto i ser Stilton, ale równie dobrze będzie się komponowało z innymi serami pleśniowymi, które można podać z orzechami włoskimi albo pekanami – saute lub na słodko.

Sherry

Wzmacniane wino z Hiszpanii. Amontillado (mniej słodkie), Oloroso,(słodsze) Cream Sherry (jeszcze słodsze) i Pedro Ximénez (bardzo słodkie) – wszystkie świetnie się komponują z serami. Sherry jest często orzechowa w smaku, z nutą suszonych fig, co sprawia, że wybornie smakuje w zestawieniu ze słonymi hiszpańskimi serami, takimi jak Manchego,Cabrales, Mahon i Serra de Estrella.

Słodki Riesling

Wszystkie Rieslingi – wytrawne, off-dry i słodkie – wyjątkowo dobrze współgrają z serami. Jeśli ser podajemy na zakończenie posiłku warto go połączyć z Rieslingiem, na którego na etykiecie figuruje Spatlese, Auslese, Beerenauslese albo Late Harvest, jako że wszystkie te określenia wskazują na to, iż wino należy do słodszych. Bardzo dobrze komponuje się z kremowymi serami takimi jak Selles-sur-Cher (albo innymi miękkimi serami kozim: Comte, Beaufort i Hoch Ybrig. Rieslingi równie smakowicie komponują się z białym Cheddarem.

Gewürztraminer

Aromat i smak płatków róży, pieczonych przypraw moreli, owoców liczi i cytrusów sprawiają, że paleta Gewürztraminera rozciąga się od wytrawnych po słodkie wina. Oba świetnie smakują z serami. Warto spróbować serów takich jak: Hirtenkase, Appenzeller, czy Muenster.

Słodkie wina musujące

Półwytrawne szampany, czy włoskie Moscato d’Asti to przyjemne wina musujące, pasujące zarówno na początku jak i na końcu posiłku. Pyszne z Parmigiano-Reggiano, miękkimi kozimi serami, czy serem potrójnie kremowym.

Tokaj

A co do Tokaju? Syczuańskie dania mogą okazać się strzałem w dziesiątkę! Syczuańskie smaki są złożone i ostre, więc wymagają równego sobie wina. Cukier neutralizuje ostrość chilli, a równowaga obu sprawia, że smak osiąga idealną harmonię.

Źródło: nasze-wina.pl

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *