Strona główna » Podawanie wina » Sposoby zamykania wina

Sposoby zamykania wina


Obecnie na świecie używa się kilku rodzajów zamknięć butelek wina. Najbardziej tradycyjnym i eleganckim typem zamknięcia jest korek wykonany z jednego kawałka kory dębu korkowego. Czytaj dalej

Używa się też korków wykonanych ze sklejonego miału lub krążków korka. W ostatnich latach pojawiło się kilka nowych typów zamknięć, takich jak: korek łączony wytwarzany z korka i silikonu, korek silikonowy, szklana zatyczka, metalowa zakrętka i kapsel. Sposób zamknięcia może być sygnałem o stanie wina jako produktu, lub czasie jego przeznaczenia do konsumpcji, jednakże użycie np. zakrętki, nie zawsze świadczy o jego klasie. Znanych jest wiele win, najczęściej pochodzących z Nowego Świata, lecz nie tylko, którzy swoje wysoko cenione i oceniane wina zamykają w taki właśnie sposób. Poniżej przedstawiamy charakterystykę każdego z typów zamknięć.

Jednolity kawałek kory
Ze względu na to, że jednolity korek jest drogi, jego użycie nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. Jednakże dla wina posiadającego potencjał do dojrzewania zapewnia stały dopływ tlenu i umożliwia jego ewolucję. Niestety narażony jest na atak bakterii i zepsucie wina substancją TCA(trójchloroanizolem), a niewłaściwie przechowywany może ulec uszkodzeniom i zepsuć wino.

Korek wykonany z miału
Korek wykonany z miału lub krążków ma tylko dwie zalety i wiele wad: jest wyraźnie tańszy od korka z jednego kawałka kory i nieźle go imituje. Niestety nie zapewnia winu dopływu tlenu w takim stopniu jak jednolity kawałek kory, bardzo łatwo kruszy się przy wyciąganiu z szyjki i jest bardziej podatny na przekazanie winu niepożądanych zapachów i smaku. Winiarze używają go najczęściej do win tanich, przeznaczonych do szybkiej konsumpcji.

Korek silikonowo-korkowy
Łączy w sobie cechy dwóch materiałów: wewnętrzna warstwa wykonana z korka zapewnia mu sprężystość i przepuszczalność, a  zewnętrzna wykonana z silikonu nadaje pewność w operowaniu podczas otwierania oraz dobre przyleganie do ściany szyjki butelki.

Korek silikonowy
Korek wykonany z silikonu może bardzo dobrze imitować wyglądem korek naturalny, ale często posiada oryginalną barwę: od białej, przez różową, pomarańczową i inne, aż po czarną. Jest też tani w produkcji i łatwy w operowaniu nim podczas otwierania wina. Zamknięcie butelki korkiem silikonowym informuje nas o tym, że wino zawarte w butelce jest produktem gotowym, niewymagającym dojrzewania z tlenem, jako że ten typ zamknięcia skutecznie uniemożliwia jego dopływ.

Zakrętka metalowa
Zakrętka metalowa jest bardzo tanim i pewnym sposobem zamknięcia butelki wina. Nie naraża wina na zakażenie TCA i skutecznie ogranicza jego zepsucie o ile nie jest uszkodzona. Informuje też o tym, że wino wewnątrz butelki nie wymaga dojrzewania z tlenem i proces jego produkcji został zakończony.

Szkło
Korek wykonany ze szkła, używany np. do koniaków, jest bardziej elegancką wersją podobnej w działaniu metalowej zakrętki.  Jest uzupełniony silikonową uszczelką a kształtem przypomina „grzybek”.

Metalowy kapsel
Używany jest przede wszystkim do win tanich, sprzedawanych na lokalnych rynkach. Wina te są przeznaczone do szybkiej konsumpcji i są przeważnie bardzo tanie. Niemniej jednak kapsel jest zamknięciem bardzo pewnym i uniemożliwiającym winu kontakt z tlenem.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *