Strona główna » Szczepy win » Szlachetny urok Merlot

Szlachetny urok Merlot


Merlot nasza sympatię zyskał już dawno, o czym świadczy dobitnie jego popularność tak na sklepowych półkach, jak i w każdym zakątku kuli ziemskiej. Jest obecny na każdym kontynencie, praktycznie w każdym kraju z winiarskimi tradycjami. Jednak jednego wciąż nie może się doczekać – odrobiny szacunku. Czytaj dalej

Spolegliwa natura Merlot łatwo zyskuje nasza przychylność, lecz utrudnia spojrzenie nań, jak na gracza pierwszej ligi najbardziej znamienitych odmian winogron na świecie. Daje wina zmysłowe, pełne w smaku, o jedwabistej fakturze tanin, solidnej budowie i niezbyt wymagającej kwasowości, świetnie skrytej w krągłym ciele. I właśnie z tego słynie – z win przyjaznych, uroczych, wcześnie dojrzewających. Jednak najlepsze okazy rozwijają się przez całe dziesięciolecia.

Ojczyzną naszego bohatera jest Bordeaux, gdzie jest rozgościł się jeszcze przed wielką przemianą regionu po inwazji filoksery w drugiej połowie XIX wieku, a na dodatek, jest tam najczęściej sadzoną odmianą winorośli. Najsłynniejsze wina z kojarzone z udziałem Merlot powstają w Pomerol i St-Emilion. Słyszeliście o Petrus? No właśnie… Zresztą – prawie dwie trzecie krzewów tej odmiany rosnących na całym świecie uprawia się we Francji, głównie w południowo zachodniej ćwiartce kraju.

Duże jego areały upraw Merlot znajdziemy także w północno-wschodnich Włoszech, głównie w regionach Friuli i Veneto. W pierwszym rodzi wina ekstraktywne, nieco surowe i bardzo eleganckie. Winiarze Veneto zaś, wykorzystują go do arcypopularnych, codziennych, soczystych i przyjaznych win codziennych. Za to Toskańczycy, pozwalają używać go nie tylko w winach IGT, z „supertoskanami” na czele, lecz także do klasycznych win regionu, jak choćby Chianti. Ikoną włoskiego Merlot bez wątpienia jak legendarne Masseto – pierwsze wino włoskie notowane na giełdzie inwestycyjnej równolegle z tuzami Grand Cru Classe z Bordeaux.

Dużo nasadzeń Merlot znajduje się w obu Amerykach. W Chile jego winnice zajmują drugie miejsce spośród odmian czerwonych, lecz pewnie straci ten status na rzecz Carmenere, z którym był mylony w przeszłości. W Kalifornii jego nuta owocowa jest wykorzystywana zarówno w winach jedno-odmianowych oraz w składach mieszanek w stylu bordoskim, a najciekawsze i najbardziej klasyczne wina rodzą się w winiarniach Waszyngtonu i Oregonu. Oczywiście także antypody, zwłaszcza Nowa Zelandia, także znalazła sporo miejsca w swoich winnicach.

Warto też pamiętać, że to bardzo plastyczny szczep, i w każdym klimacie i w każdej stylistyce winiarskiej, potrafi odnaleźć się doskonale. Dzięki temu możemy cieszyć się jego beztroskimi wcieleniami i traktować jak dobrego kumpla. Nie zapominajmy jednak, że gdy się go odpowiednio wykształci, potrafi błysnąć klasą iście profesorskiego wykładu.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *