Winne powiedzenia


Temat wina zajmował ludzkie umysły od wieków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie poglądy cytujemy współcześnie. Niektóre opinie o winie zaskakują, inne zachwycają celnością. Czytaj dalej

Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi powiedzeniami o najszlachetniejszym z trunków, pochodzącymi z różnych zakątków świata.

Poniżej przedstawiamy powiedzenia pochodzące z Włoch, Hiszpanii i Chin, a także przysłowia żydowskie, niemieckie i rosyjskie. Naszym zdaniem oddają one istotę wina w wyjątkowo celny, choć niekiedy nietypowy sposób.

Przysłowia Niemców i Rosjan
Być może wielu z nas nie podejrzewałoby ani Niemców, ani Rosjan o to, że mogą być oni autorami ciekawych powiedzeń o winie. Można się jednak pomylić. Otóż to właśnie w Niemczech mawia się, że „wino jest mlekiem starych ludzi”. Słynący z upodobania do wyjątkowo mocnych alkoholi Rosjanie, zachęcając do picia najszlachetniejszego z trunków, powiadają: „Pij kielich wina po posiłku, a zaoszczędzisz rubla na doktorze”.

Żydowska mądrość
Stare żydowskie przysłowie, które cytujemy poniżej, odnosi się w bezpośredni sposób do poglądu, zgodnie z którym wino jest napojem towarzyskim. Mądrość zawarta została w następujących słowach: „Przy butelce wina odnajdziesz wielu przyjaciół”.

Chińczycy o winie
Chińczyków podejrzewalibyśmy raczej o autorstwo powiedzeń o innych napojach – np. o herbacie. Jednak właśnie w Chinach powiada się, że „wino jest odkrywcą sekretów”. Inne stare przysłowie pochodzące z tego kraju brzmi: „ Kto posiada wino i majątek, nigdy nie będzie samotny”.

Południowe powiedzenia
Narodami, które powszechnie kojarzymy z miłością do wina, są niewątpliwie Włosi i Hiszpanie. Zgodnie ze znanym włoskim przysłowiem „jedna beczka wina potrafi zdziałać więcej cudów niż kościół pełen świętych”. Hiszpanie powiadają, że „przyjaciele powinni być starzy – wina także”.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu internetowego: www.koneserzy.pl 

 

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *