Strona główna » Aktualności ze świata » Muzyka może wpływać na smak wina. Czyli jak smakuje Cabernet Sauvignon z Jimmym Hendrixem.

Muzyka może wpływać na smak wina. Czyli jak smakuje Cabernet Sauvignon z Jimmym Hendrixem.


Naukowcy po raz pierwszy udowodnili, że muzyka może wpływać na smak wina, co może mieć ogromne znaczenie dla restauratorów. Profesor Adrian North z Uniwersytetu Heriot Watt w Edynburgu twierdzi, że od dawna znany jest wpływ muzyki, który oddziałuje na zachowanie, jednak po raz pierwszy stwierdzono i naukowo udowodniono, że muzyka oddziałuje także na naszą percepcję odnośnie innych zmysłów, między innymi zmieniając smak wina. Czytaj dalej

Badania pokazują, że podczas słuchania energetycznej, mocnej muzyki – wina typu Cabernet Sauvignon odbierane są jako intensywniejsze, bogatsze i solidniejsze aż o 60% niż w przypadku smakowania ich przy braku muzyki. Badania przeprowadzone w instytucie psychologii stosowanej opierają się na teorii poznawczej, która sugeruje, iż muzyka stymuluje konkretne rejony w mózgu.

Testy zostały przeprowadzone dzięki pomocy chilijskiego winiarza Aurelio Motes, który również stosuje muzykę w procesie tworzenia wina. W pomieszczeniu, gdzie dojrzewają wina, słychać klasztorne pieśni, a producent wierzy, że delikatne wibracje wywołane przez dźwięki poprawią jakość wina. Montes twierdzi, że naturalną koleją rzeczy była współpraca z Heriot Watt w celu naukowego udowodnienia wpływu muzyki na smak wina. Producent posiada nawet listę hitów, przy których poszczególne szczepy „czują się” najlepiej… Na przykład Chardonnay najbardziej lubi towarzystwo Atomic from Blondie.  „All Along the Watchtower” Jimmiego Hendrixa jest polecane natomiast do chilijskiego Cabernet Sauvignon z 2006 roku. Taka nowina powinna zainteresować restauratorów i zwrócić ich uwagę na odpowiednie dopasowanie muzyki do menu.

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *