Strona główna » Blog eksperta » Wiele oblicz króla

Wiele oblicz króla


To, że Riesling jest nazywany królem szczepów białych, nikogo już nie dziwi. Tak samo jak to, że potrafi doskonale dostosowywać się do lokalnych warunków, panujących w siedlisku, w którym rośnie. I nie inaczej jest z wiedzą o tym, że potrafi … Czytaj dalej

To, że Riesling jest nazywany królem szczepów białych, nikogo już nie dziwi. Tak samo jak to, że potrafi doskonale dostosowywać się do lokalnych warunków, panujących w siedlisku, w którym rośnie. I nie inaczej jest z wiedzą o tym, że potrafi dawać nie tylko niesamowicie długowieczne wina, lecz przede wszystkim – pełne spektrum i smaków i konstrukcji. Brzytwy, ulepki, smukłe, tęgie i jakie tam jeszcze przymiotniki można mu przypisać.

W poniedziałkowy wieczór, w ramach corocznego święta Rieslinga, w warszawskiej restauracji Jung & Lecker, miałem przyjemność poprowadzić degustację w ciemno, w której z jednej strony wzięło osiem wcieleń naszego bohatera, każde z innego kraju, a z drugiej – amatorzy jegomościa, o równie zróżnicowanym doświadczeniu obcowania z nim. I mimo, że to nie był spacerek, a moje podpowiedzi były mocno ograniczone, najlepsi z uczestników odnaleźli prawidłowo pięć krajów. A nie było to łatwe, bo raz, że niektóre wina nie były oczywiste stylistycznie, a niektóre – geograficznie. Bo o ile Kremstal, Mozela, Alzacja i Eden Valley to klasyka, o tyle Nelson w Nowej Zelandii, Kalifornia  w USA, Zachodniopomorskie z Polski i Douro z Portugali, już tak oczywistym pomysłami nie są, żeby nie powiedzieć – że po prostu nie są….

Na koniec bawiliśmy się menu przygotowanym specjalnie na tą okazję. Nie będę kłamał – było  świetnie dobrane do okazji, a my jeszcze podbiliśmy poprzeczkę, degustując różne wina z wieloma potrawami i odwrotnie. Zabawa długa, przednia i wciągająca, lecz jakże pożyteczna i po prostu: pyszna!

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *